Tēva dienai veltīta diskusijā secina, ka patlaban vīrieši Latvijā esot vājais dzimums

Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” rīkotajā “Tēvu sapulcē” par tēva atbildību speciālisti un sabiedrībā plaši pazīstami cilvēki secinājuši, ka patlaban vīrieši Latvijā ir vājais dzimums, aģentūru LETA informēja “Mammamuntetiem.lv”.

Diskusijā piedalījās vairāki tēti, piemēram, trīs dēlu tēvs, ģitārists Kaspars Zemītis, perkusionists Nils Īle, pasākumu vadītājs Renārs Zeltiņš, spēkavīrs Dainis Zāģeris un citi.

“Vīrišķība ir tā, pie kuras šobrīd Latvijā ir jāstrādā, pašlaik mums ir vīrišķības tuksnesis. Daudzi vīrieši ir kā bērni, kas nespēj uzņemties atbildību,” izteicies filozofs Vents Sīlis, norādot, ka Latvijā runā par sliktajiem tēviem tieši tāpēc, ka daudzi vīrieši paši ir kā bērni.

Viņš pauda viedokli, ka tēvam nevajag imitēt mammu. Vīrietim, lai kļūtu pat tēvu, pašam jākļūst par vīrieti – tas ir grūtākais uzdevums, secināja Sīlis. “Mums ir vīrišķības tuksnesis. Vīriešiem ir nepieciešams dalīties ar saviem stāstiem, idejām, jo problēmas ir sakrājušas vairākās paaudzēs – padomju laiks vīriešus faktiski “izkastrēja”,” teica filozofs.

Sīlis uzsvēra, ka tētim ir divi svarīgi uzdevumi – pirmkārt, uzturēt kārtību, kas ietver sagādnieka un aprūpētāja lomu un, otrkārt, dot bērnam svētību. Tas nozīmējot bērnam nodot sajūtu, ka bērns ir pats labākais un jaukākais, kas viņam ir. “To izdarīt ir vienkārši, piemēram, apsēdies bērnam pretī un vienkārši pasaki – tu esi vislabākais, vislieliskākais bērns, kādu es varu vēlēties. To var arī neteikt vārdos, bet nodot šo izjūtu,” sacīja filozofs.

Zemītis stāstīja, ka par tēvu kļuvis ļoti agrā vecumā. “Biju jauns tētis, tādā vecumā, par kuru saka: “Es iekritu!”,” skaidroja mūziķis, atzīstot, ka no tēva lomas bijis nobijies. “Pirms laika satiku portugāļu ģitāristu, kurš sacīja, ka gatavojas kļūt par tēvu, tāpēc daudz lasa. Es viņam jautāju – kā zināt, kādam tad tev kā tēvam vajadzētu būt? Uz ko gados krietni jaunākais ģitārists atbildēja – nevis kādam vajadzētu būt, bet kāds tu gribētu būt. Tā ir ļoti svarīga atziņa,” uzsvēra ģitārists.

“Pieci.lv” dīdžejs Toms Grēviņš savukārt sacīja, ka, viņaprāt, galvenā problēma Latvijā ir tā, ka populārākais Latvijas ģimenes modelis ir – divas sievietes un bērns. Tikmēr Zeltiņš atklāja, ka viņa tēvs ģimeni pametis, kad viņam bija vien četri gadi, un abi satikās, kad viņam jau bija 25. “Kad piedzima meita, man bija pirmreizīga izjūta! Man ieslēdzās spīts, ka būšu citāds tētis, nekā bija manējais,” stāstīja Zeltiņš. Viņu priecējot tendence, ka viņa draugu pulkā esošie tēti, pat ja šķīrušies, uzņemas atbildību par saviem bērniem un nav tikai sievietes palīgi un sagādnieki.

Arī vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra, ka vīrietis, kurš uzņemas atbildību, savam bērnam var dot ļoti daudz – klātesamību, spēku, drosmi, ticību sev un sajūtu būt mīlētam. “Ikdienā mēs ikviens redzam ļoti daudz kolosālu tētu – savā draugu un radu lokā, uz ielas, Tēva dienas gājienā, tētu un bērnu izlūkbraucienos, ko nesen sākām organizēt -, taču it kā neredzami paliek tie tēvi, kas nevēlas, nespēj uzņemties atbildību par saviem bērniem. Lai apliecinātu, ka Latvijā vīriešiem tēviem ir zināmas problēmas ar atbildības uzņemšanos, nav vajadzīgi pētījumi – pietiek ar cilvēkstāstiem, speciālistu viedokļiem un vienu vienīgu skaitli, ka Latvijā aptuveni 38 tūkstoši bērnu nesaņem alimentus no saviem tēviem,” uzsvēra Akmentiņa-Smildziņa.

9.septembrī plkst.12 no Brīvības pieminekļa Rīgā sāksies tradicionālais Tēva dienas gājiens, kurā aicinātas piedalīties ģimenes no visas Latvijas. Gājiens noslēgsies Vērmanes dārzā pie skatuves, kur uzreiz gaidāms svētku koncerts. Šogad uz Tēva dienu ielūdz valsts iniciatīva “Latvijas Goda ģimenes gads”.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru