Pasargā savu un savu bērnu ādu no saules – it īpaši šajā karstajā laikā!

Iestājoties karstam un saulainam laikam, arvien vairāk palielinās saules iedarbība uz mūsu ādu un ar to saistītie riski. Dodoties atpūsties pie dabas un ūdeņiem vai arī vienkārši atrodoties ārpus telpām saulainā laikā, nedrīkstam aizmirst par aizsardzību no saules – gan sev, gan īpaši piedomājot par bērnu ādas veselību. Padomos par ādas aizsardzību dalās BENU Aptiekas piesaistītā eksperte ārste-dermatoloģe Lauma Valeine un BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko.

Ādas fototipi

L. Valeine skaidro – to, kā āda reaģē uz sauli, nosaka tās fototips jeb tās iedzimtās īpašības (piemēram, krāsa un spēja reaģēt uz ultravioleto staru iedarbību). Ādas fototipu nosaka arī pēc matu un acu krāsas un izšķir piecus sešus ādas fototipus. Pirmā un otrā ādas fototipa īpašnieki ir cilvēki ar ļoti gaišu vai gaišu ādu, kuriem risks apdegt saulē ir visaugstākais. Šiem cilvēkiem būtu īpaši uzmanīgi jāizturas pret atrašanos saulē.

Visbiežāk Latvijā sastopamais ir trešais ādas fototips. Tam ir raksturīgi, ka āda veido iedegumu, risks apdegt ir, bet tas ir daudz mazāks nekā pirmajiem diviem fototipiem. Tie ir cilvēki ar vidēji tumšiem, brūniem, tumši blondiem matiem, ar zilu, zaļu un brūnu acu krāsu.

Ceturtais ādas fototips ir tumsnējas ādas īpašniekiem, kam labi veidojas iedegums un risks apdegt ir neliels, savukārt piektais un sestais ādas fototips piemīt tumšas vai ļoti tumšas ādas īpašniekiem. Lai arī šiem cilvēkiem apdegumu risks ir neliels, tas nenozīmē, ka viņi nav pakļauti saules staru radītiem bojājumiem un ādas vēža riskam. Tādējādi visiem ir ļoti būtiska aizsardzība no saules, neatkarīgi no ādas tipa.

Saules aizsargkrēma izvēle

Saules aizsarglīdzekļu klāsts ir ļoti plašs, tie ir pieejami dažādās formās – kā spreji, krēmi, losjoni. Arī saules aizsargfaktoru (SPF) līmeņi ir dažādi. Tie norāda, cik procentus saules starojuma aizsargfiltrs spēj absorbēt. SPF 50 saturošs aizsargkrēms spēj absorbēt 97-98% no ultravioletā starojuma, SPF 30 – 96%, SPF 20 – aptuveni 94%.

Vēl būtiska atšķirība ir saules aizsargfiltri. Tie var būt fizikāli un ķīmiski. Fizikālie aizsargfiltri atstaro gaismu un bloķē saules staru iedarbību, tādēļ ir ieteicami lietošanai bērniem. Šie krēmi bieži vien būs biezāki, mēdz būt ar toni, lai mēs redzam, cik liels ādas laukums ir noklāts, jo tas ir pierādīts fakts – saules aizsargkrēmi netiek pilnvērtīgi lietoti, mēs nenoklājam visu ķermeņa laukumu. Uzklājot līdzekļus ar fizikāliem filtriem, mēs labāk redzam– vai viss ir noklāts.

Otrs filtru veids ir ķīmiskie filtri. Līdzekļi ar šiem aizsargfiltriem satur ķīmiskus savienojumus, kas darbojas šūnu līmenī un palīdz aizsargāt pret šūnas kodola bojājumiem, kuri diemžēl brīvo radikāļu dēļ veidojas ādā. Tātad šie līdzekļi palīdz aizsargāt ādu ne vien no saules staru iedarbības, bet darbojas arī šūnu līmenī. Šādi līdzekļi būtu ieteicami tad, ja ir kādas ādas problēmas – novecošanās, pigmentācijas u.c.

Svarīga lieta, kas ir jāatceras, – fizikālos filtrus saturošie krēmi darbojas uzreiz, tādēļ tos varam uzklāt tieši pirms iziešanas saulē. Bet ķīmiskiem filtriem ir vajadzīgs laiks, lai tie sāktu darboties, tādēļ tie ir jāuzklāj 20-30 minūtes pirms došanās ārā, skaidro dermatoloģe.

Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru