Sāp locītavas – kā sev palīdzēt, ko darīt? Brīnumlabi farmaceita ieteikumi!

Vasara ir aktīvs laiks, kad daudz labprātāk nododamies sportiskām aktivitātēm un vēlamies baudīt kustības prieku. Diemžēl ir situācijas, kad mūsu aktivitātes ierobežo tāds nepatīkams faktors kā sāpes locītavās, visbiežāk ceļos. Kas izraisa locītavu sāpes un kādas ir ārstniecības un profilakses iespējas? Skaidro BENU Aptiekas piesaistītais ekspertes, ortopēds traumatologs Medicīnas centrā ARS un Aizkraukles veselības centrā Jānis Dobelnieks un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Kāpēc nolietojas locītavas?

J.Dobelnieks skaidro – universāls risks jebkurai locītavai (celim, potītei, gūžai, plecam) ir palielināta slodze. Kājām bieži vien postu nodara liekais svars, arī grūts darbs, smags sports, vecums, sinoviālais jeb locītavas iekaisums. Locītavu nolietošanās var būt ģenētiski noteikta, iedzimta. Sākas artroze, kas attīstās tāpēc, ka skrimšļa šūnas – hondrocīti – zaudē savu spēju saglabāt un atjaunot locītavas kompleksu. Savukārt elastīgais skrimslis ir vajadzīgs, lai viens kauls viegli kustētos gar otru. Tātad skrimšļa funkcija ir amortizācija – samazināt slodzi, kas ikdienā jāiztur kaulam, izturēt triecienus. Ja skrimslis ir vesels, tas ir normāla biezuma (ceļgala locītavās var sasniegt pat centimetru), bet tiklīdz skrimslis nodilst, kauls vairs nav elastīgs un arī sāk dilt. Rezultātā kauls izmainās, šūnu struktūra izzūd, tas kļūst monolīts, viendabīgs un ciets. Tas nozīmē, ka notiek sklerotizēšanās – kauls sagatavojas lielai slodzei un kļūst ļoti stingrs. Pēc tam tas ne tikai sklerotizējas, bet mēģina samazināt slodzi, uz tā veidojot tā sauktos radziņus – sāļus – un padarot locītavu stīvāku.

Kas ir hialuronskābes injekcijas?

Locītavu ietver divi galvenie apvalki – ārējais ir fibroza kapsula, kas stingri satur locītavu, savukārt iekšējais sinoviālais apvalks producē šķidrumu, kas it kā ieeļļo locītavu. Hialuronskābe dabiski atrodas daudzos cilvēka audos, arī sinoviālajā šķidrumā tā ir galvenā sastāvdaļa. Pateicoties šai smērvielai, varam kustēties viegli un bez sāpēm, tā arī pabaro skrimsli. Taču gadu gaitā locītavu šķidrumā esošo olbaltumvielu kļūst arvien mazāk, skrimslis nesaņem vajadzīgās barības vielas pietiekamā daudzumā. Tas kļūst trauslāks, mehāniski vieglāk ievainojams, un to var vieglāk sabojāt mikrotraumas.

Hialuronskābes injekcija ir gatava želejveida masa. Kad 2-3 mililitrus šā preparāta ievada ceļa locītavā, tā pārklāj visas nelīdzenās skrimšļa virsmas un ne vairs tik veselā locītava sāk slīdēt, mazāk ķerties un traucēt, labi kustēties. Ir reizes, kad pietiek ar vienu injekciju, bet pamatā vajadzīgas trīs līdz piecas injekcijas ar nedēļas pārtraukumu. Tās visai labvēlīgi ietekmē pašu locītavas skrimsli, jo hialuronskābes sastāvs ir līdzīgs locītavu šķidruma sastāvam un labi pieņem šo preparātu. Pēc injekciju kursa sūdzības mazinās vai pat izzūd un problēma ir atrisināta uz ilgāku laiku. Pēc gada injekcijas varbūt jāatkārto, taču viss atkarīgs no situācijas.

Noderīgus ieteikumus, padomus lasiet nākamajā lapā!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru