Rīkojies tagad – reproduktīvā veselība ir tavās rokās

Vakcinējies!

Pirms plānot grūtniecību, ir ļoti svarīgi pasargāt sevi no vakcīnregulējamām slimībām, kas var traucēt grūtniecības norisi. Masaliņas nav vēlamas grūtniecības laikā – šīs slimības ietekmē var rasties dažādi augļa attīstības traucējumi. Sievietēm, kas plāno bērnu, ir jāveic antivielu pārbaude, kas apliecinās, vai masaliņas tika pārslimotas, un, ja tas nav noticis, mēnesi pirms plānotās grūtniecības ir ieteicams vakcinēties. Plānojot grūtniecību, jāvakcinējas arī pret difteriju, ziemā – pret gripu. Gripas vakcīna ir oficiāli atļauta arī gaidību laikā.

Parūpējies par sevi pati – samazini lieko svaru un nesmēķē

„Viens no neauglības iemesliem, ko mēs, sievietes, varam novērst pašas, ir liekais svars,” atklāj Klīnikas EGV ārste. „Bieži vien mēs dzīvojam un peldam pa straumi, neaizdomājoties par uztura kvalitāti un fiziskajām aktivitātēm, taču jāatceras – virssvars ieslēdz mehānismus, kas rada auglības problēmas. Droši vien kāds tūlīt teiks – es zinu daudzus gadījumus, kad sieviete ar lieko svaru veiksmīgi piedzemdējusi bērniņu. Protams, mēs esam atšķirīgas, taču ārstu prakse skaidri liecina – liekā svara dēļ mainās glikozes vielmaiņa.” Izrādās, organisms uzņemto glikozi sāk šķelt nepilnīgi, tāpēc lielos daudzumos ir spiests izstrādāties hormons, kas samazina cukura līmeni asinīs, – insulīns. Ja persona nekoriģē savus ēšanas paradumus un turpina uzņemt daudz cukura un ogļhidrātu, tā nonāk apburtajā lokā – organisms ražo daudz insulīna, taču kļūst pret to nejutīgs. Tādā gadījumā insulīns traucē ovulāciju un olnīcu aktivitāti. Ārste atzīst – ieteikums samazināt svaru, lai iestātos grūtniecība, var likties mulsinošs, taču, sakārtojot ķermeņa masu, ovulācija atjaunojas un organisms kļūst gatavs iepriecināt ar skaisto notikumu.

Otra dāvana, ko varam uzdāvināt savai reproduktīvajai veselībai, ir smēķēšanas atmešana. „Atceramies – tas, ko mainām dzīvesveidā tagad, praksē atspoguļosies tikai pēc trim līdz sešiem mēnešiem, tāpēc ir būtiski atmest smēķēšanu pusgadu pirms bērna plānošanas. Smēķēšana ietekmē gan sirds un asinsvadu stāvokli, gan olšūnu kvalitāti un olvadu bārkstiņas,” atgādina ārste.

Uzmanīgi ar uztura bagātinātājiem!

Dažreiz sievietes ar noteiktām diagnozēm lieto zāles, kas var traucēt grūtniecības iestāšanos vai kaitēt auglim. Tādos gadījumos Kristīne Ķempe iesaka vērsties pie sava ārsta un paziņot par plānoto vai esošo grūtniecību, lai kopā ar viņu izvērtētu riskus un tālāko rīcības plānu. Arī uztura bagātinātāju pārmērīga un nesaskaņota lietošana nebūtu vēlama. Pirms to lietošanas uzsākšanas būtu nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai izvērtētu to nepieciešamību. „Protams, ir uztura bagātinātāji, kas sievietei, kura plāno ģimenes pieaugumu, ir jālieto, piemēram, Latvijā ir izteikts joda un D vitamīna trūkums. Taču tas viss ir jādara tikai ar ārsta atļauju – pašārstēšanās var kaitēt gan grūtniecei, gan auglim,” atzīst eksperte.

Neauglības ārstēšanas kampaņa ilgst jau sesto gadu. Piecu gadu laikā neauglības ārstēšanai savākti vairāk nekā 120 000 eiro. Kampaņu īsteno sabiedriskā labuma organizācija “Taureņa efekts” sadarbībā ar nacionālo mazumtirdzniecības tīklu “ELVI” un klīniku “EGV”. To atbalsta A/S “Veselības centru apvienība”, veikali “ALKOUTLET DZĒRIENI&VĪNI”, degvielas uzpildes staciju tīkls “VIRŠI-A”, lietotu preču mazumtirgotājs “KRISTĪNE-RR”, aptieku tīkls “Mēness aptiekas”, “Centrālā laboratorija”, kā arī bērnu preču veikals “Muki.lv”. Ziedot līdzekļus kampaņai iespējams visu kampaņas partneru tirdzniecības vietās un pa ziedojumu telefonu – 90006282. Papildu informācija par kampaņu atrodama mājaslapā: www.taurenaefekts.lv Iesniegt pieteikumu Neauglības ārstēšanas kampaņai var http://www.egv.lv/?url=campaign

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru