Kā izaudzēt lielus un saldus burkānus?

Burkāni ir pieprasīta un mīlēta augu kultūra katrā piemājas dārziņā. Bagāti ar mikroelementiem, karotīnu, vitamīniem, vielām, kas paaugstina imunitāti un veicina izārstēšanos no daudzām nelaimēm. Burkāni ir viena no galvenajām kultūrām bērnu piebarošanā. Un ļoti skumji, kad lielais darbs, kas patērēts tā izaudzēšanā, beidzas ar šķībiem, neglītiem stumbeņiem ar apšaubāmu garšu, vai arī burkāna gadījumā ārējais izskats atbilst saturam. Kā gan izaudzēt skaistu, lielu, līdzenu burkānu ar augstu noderīgo vielu saturu?

Burkāns ir aukstumizturīgs augs, kuru var sēt pirms ziemas un īsi pirms pavasara. Dienvidu reģionos to sēj siltajos ziemas (februāra) brīžos un gūst agru garšīgā dārzeņa ražu. Burkāns nebaidās no sala.

Lai izaudzētu kārtīgu ražu, vajag pievērst uzmanību:
burkāna bioloģiskajām īpatnībām,
audzēšanas tehnoloģiju prasību ievērošanai,
augsnes struktūrai un ražnesībai, tās gatavībai uz sēju,
augsnes grunts skābuma līmenim,
mitruma nodrošināšanas īpatnībām.

Galvenie burkānu sīkaugļu principi

Burkāniem nepatīk purvaina zemiene, tuvu izvietoti augļi un meža koku kultūras. Tie nebūs vienmērīgi un lieli, ja augs ēnā, zem dārza nojumes.

Burkāniem nepieciešama ļoti irdena grunts, kas ir gaisa un ūdenscaurlaidīga. Sīku akmentiņu, šķembu, sakņu un citu tamlīdzīgu vielu atrašanās augsnē izraisa burkāna saknes izkropļojumus un sasmalcinājumus.

Sakņaugam nepieciešams spilgts apgaismojums. Burkānu dobes ierīko tā, lai katrs augs saņemtu pietiekošu apgaismojumu. Augstu augošās kultūras (tomāti, baklažāni) nedrīkst aizēnot burkānu dobi. Burkānus labāk izvietot uz dienvidiem no augstu augošajiem kaimiņiem.

Burkāns nebūs auglīgs skābā augsnē. Tāpēc gadu pirms kultūras sēšanas paredzētajā burkānu sēšanas vietā augsni dezoksidē ar pelniem, krītu, dolomītu miltiem. Burkānu augsnei ir jābūt neitrālai ar nulles skābumu  рН=6-7 robežās.

Neglīti, sazaroti, plaisājoši sakņaugi sanāk tad, ja augsne nav pietiekoši labi sagatavota, veikta pavasara augsnes dezoksidācija pirms sēšanas, izmantojot mēslojumu, kas satur hloru, ja ir pārāk daudz azota mēslojuma, sabiezētas kultūras.

Burkānu vērtība tiek noteikta ar noderīgu vielu daudzumu, kas veidojas sakņaugā metabolisko procesu rezultātā, ja vienmērīgi saņemts gan mitrums, gan barības vielas. Tāpēc mitruma un barības trūkums sākumā un to pārpilnība veģetācijas perioda beigās izmainīs ne tikai burkāna ārējo formu un pazīmes, bet arī ievērojami samazinās garšas kvalitāti.

Šķir nākošo lapu un lasi turpinājumu 

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru