Augsts asinsspiediens noteikti jāārstē! Uz 10 jautājumiem atbild kardiologs Trušinskis

5. Vai paaugstinātu asinsspiedienu var sajust?
Paaugstinātu asinsspiedienu visbiežāk nejūt. Tāpēc to nereti sauc par “kluso slepkavu”. Tomēr dažkārt jūs varat just galvassāpes, reiboņus vai troksni ausīs.

6. Ko darīt, ja ir paaugstināts asinsspiediens?
Mēriet asinsspiedienu un pulsu no rīta un vakarā, pierakstiet rādītājus dienasgrāmatā un dodieties pie ārsta. Ārsts jums paskaidros, kādas dzīvesveida izmaiņas ir nepieciešamas un kādas asinsspiedienu pazeminošas zāles būtu piemērotākās.

7. Ja es lietoju zāles pret paaugstinātu asinsspiedienu, vai es esmu pasargāts?
Zāļu lietošana vien vēl nav rādītājs. Lai samazinātu sarežģījumu risku, svarīgi ir sasniegt mērķa asinsspiedienu zem 140/90mmHg (ja mērāt mājās – zem 135/85 mm Hg).

8. Ko darīt, ja asinsspiediena kontrolei jālieto vairākas zāles, bet šad tad gadās izlaist kādu tableti?
Pētījumu dati rāda, ka vienkāršākais un tajā pašā laikā efektīvākais asinsspiediena ārstēšanas veids ir vairāku zāļu kombinācija vienā tabletē. Jautājiet savam ārstam par jūsu situācijai piemērotāko kombināciju!

9. Vai man jādzer zāles, ja asinsspiediens ir normāls un es jūtos labi?
Jā. Ārstēšanas pamatmērķis ir asinsspiediena pastāvīga kontrole. Iedzerot zāles tikai tad, kad asinsspiediens ir paaugstināts, nevarat pasargāt sevi no iespējamām komplikācijām.

10. Ko darīt, ja asinsspiediens pēkšņi paaugstinās?
Ja strauja asinsspiediena paaugstināšanās kombinējas ar stiprām galvassāpēm, traucētu redzi, sliktu dūšu/vemšanu, krampjiem, apjukumu, samaņas traucējumiem, elpas trūkumu, sāpēm krūtīs, stipru deguna asiņošanu, izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību (113). Šaubu gadījumā zvaniet savam ģimenes ārstam vai uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās 17:00-8:00; brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).

Ja asinsspiediens izteikti paaugstinās, bet jūtaties labi, pārbaudiet, vai neesat izlaidis kārtējo zāļu devu. Vajadzības gadījumā to iedzeriet. Pārmēriet asinsspiedienu pēc 30-60 minūtēm, lai pārliecinātos par efektu. Nepieciešamības gadījumā konsultējieties ar ārstu. Aprunājieties arī par to, kādas zāles vajadzētu nēsāt līdzi un lietot situācijās, kad asinsspiediens izteikti paaugstinās.

Līdz pat 28. februārim pacientu biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrību un vadošajiem aptieku tīkliem aicina Latvijas iedzīvotājus uz “Vislatvijas asinsspiediena mērīšanu”. Akcijas ietvaros visā Latvijā vairāk nekā 200 aptiekās var bez maksas izmērīt asinsspiedienu, saņemt farmaceitu ieteikumus augsta asinsspiediena profilaksei un ārstēšanai, kā arī iegūt bezmaksas informatīvos materiālus. Vairāk par akciju un augstu asinsspiedienu: www.asins-spiediens.lv

*Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģiskais pētījums (2010. gads)

Leave a Comment